Logo Gmina Jarosław

News

News zdjęcie id 458

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – Jubileusz 60-lecia jednostki OSP Koniaczów

17.07.2019

Jubileusz 60-lecia istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniaczowie, to znaczący czas w historii, to czas życia kilku pokoleń. To z pewnością powód do dumy, do licznych wspomnień, które choć minione, pozostają w pamięci. Chociaż czas je porządkuje i niekiedy przykrywa kurzem niepamięci, to dźwięk strażackiej syreny przywołuje je ponownie. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym brać strażacka zostawiła część swojego życia. Obchodzony jubileusz to także czas do godnego świętowania w gronie rodziny, przyjaciół,
zaproszonych gości oraz wszystkich miłośników Ochotniczych Straży Pożarnych.

Świętowanie rozpoczęło się w niedzielę 7 lipca 2019 r. uroczystą mszą św. w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin w kościele pw. Św. Brata Alberta Jarosław-Szówsko, którą poprowadził ks. proboszcz Jerzy Bartoszek. Duchowny w homilii dziękował strażakom za trud niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w ich codziennej służbie oraz poświęcił figurę Św. Floriana, którą ufundował Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak. Uroczystą msze św. uświetniły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z miejscowości Koniaczów, Makowisko, Morawsko i Surochów. Po zakończeniu części liturgicznej wszyscy strażacy wraz zaproszonymi gośćmi przemieścili się do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniaczowie, gdzie nastąpiła oficjalna część uroczystości.

Po zgromadzeniu się w remizie – miejscu symbolicznym dla każdego strażaka ceremoniał  rozpoczęto od powitania zaproszonych gości a następnie przybliżono historię powstania
i działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniaczowie, która została założona w 1952 r. Aktu powołania dokonali następujący mieszkańcy: Morlak Józef, Ciemierkiewicz Józef, Czepiel Kazimierz, Tuleja Jan, Trojnar Mieczysław, Trojnar Józef, Kruba Michał, Kruba Józef, Krupa Józef, Przypaśniak Józef, Gargas Zdzisław, Mazur Jan, Falandys Jan, Mazurkiewicz Józef. Pierwszym prezesem OSP został Morlak Józef, a funkcję pierwszego naczelnika koniaczowskiej OSP objął Ciemierkiewicz Józef. Dzięki staraniom lokalnej społeczności została wybudowana w czynie społecznym remiza strażacka, jej uroczyste oddanie nastąpiło w 1967 r. Lata 70-te, 80-te i 90-te to lata względnego spokoju, podczas których OSP mogło powoli realizować swoje cele. W 2000 roku nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa, którą to funkcję objął i sprawuje po dzień dzisiejszy Józef Boruta. Następny, 2001 rok przyniósł zmianę na stanowisku naczelnika, którym został Edward Telega. Obecnie naczelnikiem jest Grzegorz Prasoł. Warto przypomnieć, że pierwszym samochodem jaki udało się pozyskać przez tę jednostkę OSP był wysłużony, kilkunastoletni lekki samochód gaśniczy marki Żuk, a jego uroczyste przekazanie miało miejsce 14 lutego 2007 r. Natomiast 17 sierpnia 2014 roku mieszkańcy Koniaczowa uczestniczyli w jeszcze ważniejszych uroczystościach, bo wtedy dokonano poświęcenia sztandaru ich jednostki OSP, samochodu strażackiego, figury św. Floriana, a także poświęcenia i oddania do użytku nowej świetlico-remizy wraz z placem zabaw dla dzieci. Dzięki staraniom obecnego prezesa OSP Koniaczów w 2012 r. udało się pozyskać średni samochód gaśniczy Star 244 posiadającym zbiornik wody na 2500 litrów. Taka inwestycja w znaczący sposób wpłynęła na poziom bezpieczeństwa w Gminie Jarosław.

Święto 60-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniaczowie było doskonałą okazją aby zasłużeni działacze i członkowie koniaczowskiej OSP za swoją długoletnią, nienaganną służbę społeczną w szeregach OSP otrzymali zaszczytne odznaczenia. Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podkarpackiego nadało „Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa druhom: Krupa Robert, Mirosław Prasoł, Marcin Prasoł. Natomiast „Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa” otrzymał Dawid Ochałek. Odznaczenia wręczyli Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP - druh Stanisław Górski oraz Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak. Ponadto za bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi, za wierność tradycji i wychowanie młodzieży w duchu służenia Ojczyźnie oraz za długoletnią działalność na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniaczowie Wójt Gminy Jarosław Roman Kałamarz wręczył Listy Gratulacyjne, które otrzymali następujący druhowie: Bogumił Mil, Krzysztof Krupa, Marek Tuleja, Robert Drak, Kazimierz Krupa, Grzegorz Prasoł oraz Prezes OSP Koniaczów Józef Boruta.

Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście: Wójt Gminy Jarosław Roman Kałamarz, Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP Stanisław Górski, w zastępstwie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu kpt. Dawid Skuratko oraz Komendant Gminny Waldemar Czernysz złożyli życzenia i podziękowania druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniaczowie za trud włożony w codzienną działalność - padło wiele wzruszających słów.

Po części oficjalnej zebrani druhowie i zaproszeni goście zostali podjęci przez Ochotniczą Straż w Koniaczowie poczęstunkiem w świetlicy wiejskiej oraz zabawą taneczną dla wszystkich.

Dziękujemy za 60 lat pięknej służby w duchu tradycji i obywatelskiego zaangażowania.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>ROMAN KAŁAMARZ</strong></p>

ROMAN KAŁAMARZ

Przyjęcia interesantów: w dni robocze, od godziny  8:00 do 15:00.

Urząd Gminy Jarosław

GODZINY PRZYJĘĆ KLIENTÓW 

DNI ROBOCZE: 8:00 do 15:00

ul. Piekarska 5
37-500 Jarosław
tel. 16 624 86 10
e-mail: ug(malpa)jaroslaw.pl

DANE URZĘDU:

NIP : 792-000-62-69 REGON: 000538745

DANE GMINY:

NIP: 792-203-26-21 , REGON: 650900482000

NR konta :

BGŻ oddział Jarosław

50 2030 0045 1110 0000 0094 6410  

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.